Yükleniyor...

Büyükdere Mah. Atatürk Bulvarı Selinsu Apt. No:255/3 Eskişehir

Medikal tedavi


Medikal tedavi

Çocuklardaki kalp hastalıklarının medikal (tıbbi) tedavileri hastalığa göre değişiklik göstermektedir. Ancak burda her hastalığa göre değil kabaca uygulanan yöntemlerden bahsedilecektir. Çocuklarda neden ne olursa olsun konjestif kalp yetersizliğinin tedavisi benzerdir. Üçlü ilaç tedavisi (dijital, ACE inhibitörü ve diüretik) en çok kullanılan ilaçları oluşturmaktadır. Bazı özel nedenlere bağlı olarak, gelişen kalp yetersizliğinde farklı ilaçlar kullanılabilir.


Ritim bozukluklarında, kansızlık durumunda, vitamin ve bazı elementlerin eksikliklerinde ve yoğun bakımlarda farklı ilaçlar kullanılabilir. İlçlar kullanılırken çok dikkatli olunmalı, her basamakta emin ve dikkatli olunmadan ilaç verilmemelidir.

 

Akut romatizmal ateş, perikardit, myokardit ve enfektif endokardit gibi enfeksiyöz hastalıklarda uygun antibiyotik önemlidir. Aşı ve immuno globülin uygulamaları seçilmiş uygun vakalarda yapılabilmektedir.

 

Çocukluk yaş grubunda hastalıklardan korunma, en etkin ve en önemli tedavi yöntemlerinden biridir. Obesiteden korunma dünyada en çok üzerinde durulan konulardan biridir. Çünkü kalp hastalığı dahil bir çok hastalığın tetikleyicisi konumundadır. Akut Romatizmal Ateş (ARA) halk arasındaki kalp romatizmasının ve enfektif endokarditin (kalp zarı iltihabı) korunması çok kolay, etkin ve ucuz yapılabilmektedir. Ameliyata gerek kalmadan kalp korunabilmektedir. Bir ameliyat parasıyla binlerce kişinin kalp hastalığından korunması sağlanabilir.