Yükleniyor...

Büyükdere Mah. Atatürk Bulvarı Selinsu Apt. No:255/3 Eskişehir

Çarpıntı

Çarpıntı

ÇARPINTI

Kalp atışlarının hissedilmesinin verdiği rahatsızlık hissi olarak tanımlanır.Kalbin çok hızlı attığı veya ekstra atımların  olduğu durumlarda hissedilir. Çoğu kişi bunu ifade ederken kalbinin teklediğini yada çok hızlı attığını söyler.

Çarpıntı çoğu zaman taşikardi ile aynı anlamda kullanılsa da bu terimlerin anlamları farklıdır. Taşikardi, kalbin olması gerekenden hızlı atması durumudur. Çarpıntıdan şikayet eden kişilerde en sık neden taşikardi olsa da her çarpıntıda kalbin yüksek hızda çalışması gerekmez. Örneğin normal kalp hızında gelişen ekstra kalp atımları çarpıntı olarak hissedilebilir.

Çarpıntı ile birlikte baş dönmesi, bayılma, göğüs ağrısı ve nefes darlığı gibi başka şikayetler görülüyorsa daha da önem arzedebilir .. Kalp hastalıklarının yanı sıra tiroit bezinin fazla çalışması, kansızlık gibi sağlık sorunları yanında, fiziksel aktivite, stres özellikle sınav stresi,soğuk algınlığı ve öksürük için kullanılan ilaçlar.kafein içeren çay- kahve alımına bağlı  çarpıntı olabilir.

Çarpıntı çoğu zaman iyi huylu nedenlere bağlı olabileceği bilinmekle beraber ,ciddi kalp sorunlarına bağlı olabileceği unutulmamalıdır.Hatta ani ölümlere yol açabileceğinden nedenini  araştırmak için  mutlaka kardiyoloji uzmanına başvurmak  gereklidir.