Yükleniyor...

Büyükdere Mah. Atatürk Bulvarı Selinsu Apt. No:255/3 Eskişehir

Göğüs Ağrısı

Göğüs Ağrısı

Çocuk kardiyolojisinin en sık görülen ve aile ve çocuğu en çok tedirgin eden semptomlarından biridir. Hele aile öyküsü ve yakın akrabalarda ani ölüm öyküsü varsa bu endişe daha da belirgin hale gelir.

 

Çocuklardaki göğüs ağrısının üç karakteristik özelliği bulunmaktadır.

1- Benign iyi huyludur, genellikle iyi seyreder. Kalıcı iz bırakmaz.

2- Tektarlayıcı özelliği vardır. Kısa aralıklarla birkaç kez tekrar eder.

3- Kroniktir, uzun süre devam eder. % 30-35’i üç yıla kadar sürebilir.

 

Erişkinde akut malign (mortalitesi yüksek) ve yaşamı etkileyen bir tablonun habercisidir. En sık koroner arter hastalığına bağlı gelişir.

 

Çocuklarda göğüs ağrısının nedenleri erişkinden farklı olup, kalbe ait nedenler en seyrek görülen nedenlerdir. Nedeni  belirlenemeyen ve psikolojik nedenler ensık görülen nedenlerdir. Sırasıyla pulmoner (solunum) sistemi hastalıkları, kas iskelet sistemi hastalıkları, gastro intestinal sistemi (mide bağırsak) hastalıkları çocularda en sık görülen göğüs ağrısı nedenleridir. Kalbe ait nedenler entehlikeli olup, en seyrek görülen nedenlerdir. Çocuklardaki tüm göğüs ağrılarının %1-4 ‘ü kalbe ait nedenler oluşturmaktadır.

 

Tanı için öykü ve fizik muayene en önemli yöntemlerdir. Tetkikler gerektiğinde yapılmalıdır, rutin olarak çok tetkik yapmak pahalı ve gereksiz olabilir.

 

Tedavide hasta ve aileyi bilgilendirerek rahatlatmak en etkin ve basit tedavi yöntemidir. Alttaki nedene göre tedavi seçenekleri uygulanır.