Yükleniyor...

Büyükdere Mah. Atatürk Bulvarı Selinsu Apt. No:255/3 Eskişehir

Sayın Meslektaşım,

Sayın Meslektaşım,

Bilindiği gibi Çocuk Kardiyoloji alanı son zamanlarda çok önemli gelişmeler kaydetmiştir. Tıpta son zamanlarda meydana gelen hızlı değişim ve gelişimeler,  her alanına  yansımıştır.

Komplex kardiyak patolojiler doğuştan olup, sadece çocuklarda görülen patolojilerdir.Eskiden önemli bir kısmı bir yaşına ulaşmadan kaybedilmekteydiler.Son zamanlardaki bu gelişmeler,başarılı  kalp ameliyatları ve girişimsel tedaviler yaşam sürelerini uzatmıştır.

Edinsel kalp patolojileri çocuklarda azımsanmayacak sıklıktadır.Çocukluk yaş grubu hastalığı olarak ‘akut romatizmal ateş’maalesef Ülkemizde hala sık görülmektedir. Çocuklarda  ateş ve ‘Kawasaki Hastalığı’ birlikteliği en çok tedirgin olduğumuz  tablolardandır.

Son zamanlarda gelişen ‘Fetal Ekokardiyografi’ sayesinde bebeğin yaşamını tehdit eden,doğum sonrası hayatını etkileyen ve birkaç kez ameliyat gerektiren ağır ve karmaşık kalp anomalilerinin, doğum öncesi  tanınabilir ve gerekli  önlemler alınabilir olması büyük bir şanstır.

42 yıllık hekimlik hayatımın sonunda muayenehane açarak birikim ve deneyimlerimi yeni kurduğum ‘Çocuk Kalp Merkez’inde ’çocuklara yardımcı olmak için devam ettireceğim.

1993 yılında kurduğum ESOGÜ Tıp Fakültesi  Çocuk Kardiyoloji Bilim dalını, Türkiye’nin en iyi merkezleri arasında yer almasını sağlamak için çok önemli gayretlerim ve katkılarım oldu. Bildiğiniz gibi özveri ve fedakarlık olmadan mesafe kat etmek ve başarı elde etmek mümkün değildir.Bu çabalar sayesinde edinilen bilgileri daha iyi olabilmek,öğrenci , meslektaşlarımız ve arkadaşlarımızla paylaşmak için önemsiyorum. Mevlana’nın dediği gibi ‘paylaşılmamış bilgi’ bilgi değildir,kısır olmaya mahkumdur.

Akademik hayatım boyunca yetiştirdiğim meslektaşlarımın hem sağlık hizmetinde hem de sağlık yönetiminde yer almaları beni gururlandırmaktadır. Bundan sonraki yaşantımda da meslektaşlarımla hasta değerlendirmesinde gerek mail gerekse telefon ve whatsapp ile karşılıklı bilgi alış-verişi içinde bulunmak amaçlarım arasındadır.

Bu çalışmalarımı bilimsel ve etik kurallara uygun olarak yapacağımdan hiç kimsenin kuşkusu olmasın. Rol model olarak öğrencilerime ve meslektaşlarıma gösterdiğim ilkeler ve prensipler bundan sonraki yaşamımda da devam edecektir.

Eskişehir, Kütahya, Afyon, Bilecik illeri ve çevresine verdiğim hizmet, sizlerle koordineli halde devam edecektir. Şu ana kadar baktığım 150 bin üzerindeki hasta sayısının sağlıklı bir şekilde bundan sonra da artarak devam edecektir.

Bebekliğinde muayene ettiğim hastalarımın, büyüyüp evlenerek çocuklarına bakma şansı yakaladığım için çok mutluyum. Bundan sonra da aynı şevk ve heyecanla hastalarıma hizmet vereceğimi paylaşmaktan mutluluk duyduğumu belirtmek isterim.

 

Saygılarımla