Yükleniyor...

Büyükdere Mah. Atatürk Bulvarı Selinsu Apt. No:255/3 Eskişehir

Patent Foramen Ovale

Patent Foramen Ovale

Patent Foramen Ovale (PFO), iki atriyum (kulakçık) arasında bir anatomik açıklıktır. Gebelik sırasında fetusun (bebeğin) dolaşımını sağlayan ve her bebekte olması gereken 3 anatomik oluşumdan biridir. PFO olmadan yaşam mümkün değildir. Doğumdan hemen sonra ilk 15 gün içinde fonksiyonel, 3 ay içinde de anatomik olarak kapanır.Bu kapanma süreci 1-2 yaşına kadar devam edebilir. Bir kısmı kapanmadan erişkin döneme ulaşabilir. Erişkinlerin %20’sinde PFO açık kalabilir.

 

Daima asemptomatiktir, klinik bulgu vermez. Klinik bulgu verebilmesi için sağ atriyum (kulakçık) basıncının artmış ve buna bağlı olarak sağdan sola şant (kan geçişi) olması gerekir. Bazen kompleks kardiyak patolojilere eşlik edebilir.

 

Bazı kompleks kardiyak patolojilerde PFO açık kalmalıdır, hatta yetersiz olanlarda balon yöntemiyle PFO genişletilmesi gerekebilir.

 

Asemptomatik PFO olguları; hiçbir klinik bulgu oluşmamasına rağmen, sağ atriyum basıncını artırabileceği için dalgıç ve jet plotu olmamalıdır. Paradoksal embolilere yol açarak strok (beyin krizi) oluşturabilir. Uzun süre stroke ile PFO arasında ilişki kurulmuş ve PFO'nun kapatılması gereği üzerine durulmuştur. Aksi halde PFO masumdur herhangi bir işlem yapılmadan ömür boyu aralıklı izlenebilir.