Yükleniyor...

Büyükdere Mah. Atatürk Bulvarı Selinsu Apt. No:255/3 Eskişehir

Kalp Zarı Hastalıkları

Kalp Zarı Hastalıkları

Perikardit (Kalp Zarı İltihabı)

Kalbi çevreleyen iki zar vardır.Kalbin sürtünmesini engellemek için çok az miktarda sıvı(10-50 ml) bulunmaktadır.Çeşitli nedenlerle iltihaplanması veya sistemik herhamgi bir nedenle inflamasyonu sonucunda sıvı miktarı artar.

Virüsler,bakteriler,kollajen doku hastalıkları,vaskülitler,troirt hastalıkları radyasyon,kronik böbrek hastalığına bağlı perikardit gelişebilir.

Göğüs ağrısı,ateş,kuru öksürük,çarpıntı,nefes darlığı,halsizlik yorgunluk gibi bulgular olabilir.Bu klinik bulguları yanında fizik muayene ile tanı konulabilir.EKG,kan tetkikleri  ve EKO ile kesin tanı konulur.Ancak etyoloji için perikardiyosentez ile bir miktar sıvı alınabilir.

Tedavide anti inflamatuar ajanlar kullanılmaktadır.

Kalp Tamponadı:Kalp zarları arasında aşırı sıvı toplanması sonucu hayati tehdit eden bir tablodur. Kalbe basınç uygular ve kalbin fonksiyonlarını bozarak hayatı tehlikeye sokar.Acilen sıvıyı boşaltarak tedavi etmek mümkündür.

Konstriktif Perikardit:Kalp zarlarının birbirine yapışması ,sertleşmesi  ve elastikiyetin kaybolması sonucu  ortaya çıkan bir tablodur.Kalbi zırh gibi sardığı için kalbin genişlemesini engelleyerek fonksiyonları bozmaktadır. Radyasyon ve tüberküloz (verem) en önemli nedenleri oluşturmaktadır.