Yükleniyor...

Büyükdere Mah. Atatürk Bulvarı Selinsu Apt. No:255/3 Eskişehir

Özgeçmiş

Prof.Dr. Zübeyir Kılıç

1976'da Hacettepe Tıp Fakültesi'ni bitirdim.
1977 sonlarından itibaren Anadolu Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları'nda akademik hayata adım attım ve 41 yıl aynı fakültede değişik derecelerde ve ünvanlarda akademik yaşamım devam etti.
1980 yılında Anadolu Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı'nda doktoramı ve uzmanlığımı alarak Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı oldum.
1981-1982 yılları arasında Amasya'da, askeri hastanede Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı olarak zorunlu askerlik görevimi tabip teğmen olarak tamamladım.
Ocak 1983’te Anadolu Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı'nda öğretim görevlisi olarak akademik hayata geri döndüm. 1985 yılında aynı anabilim dalında yardımcı doçent, 1987 yılında doçent olarak atandım. 1987 yılında çocuk kardiyolojisi konusunda bilgi ve deneyimimi artırmak üzere 3 aylığına Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Pediatrik Kardiyoloji Bilim Dalı'nda görevlendirildim. 1993 yılında Çocuk Kardiyolojisi Bilim Dalı'nı kurarak bilim dalı başkanlığına atandım. Mayıs 2017 tarihine kadar bilim dalı başkanlığını yürüttüm. Türkiye'nin en gelişmiş bilim dalları arasında yer alması için çok önemli katkılarım oldu. Gerek fizik alanı gerekse teknik donanım bakımından Türkiye'nin en iyi merkezleri arasıda yer alması için çaba gösterdim. 1994 yılında Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı'nda profesör olarak atanarak görevime devam ettim.
Çocuk kardiyoloji uzmanlığımı 1995-1997 yılları arasında İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilimdalı ve Çocuk Kardiyoloji Bilim Dalı'nda yaptım. 1998 ylında StGeorge’s University Hospital, Fetal Medicine Unit’te 3 ay süreyle Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Rektörlüğü tarafından "Fetal Ekokardiyografi" konusunda çalışma yapmak, bilgi ve deneyimlerimi artırmak  üzere misafir öğretim üyesi olarak görevlendirildim.
1998 yılında Osmangazi Üniversitesi Rektörlüğü Eğitim Uygulama ve Araştırma Hastanesi Başhekimliği'ne atandım. 3.5 yıllık görevim sırasında kalite çalışmaları yapılarak, Türkiye'de ilk olarak kalite güvence belgeleri alındı. 2004 yılında Los Angeles Children Hospital’da 3 ay süreyle Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Rektörlüğü tarafından "Transözofagiyal Ekokardiyografi" konusunda çalışma yapmak, bilgi ve deneyimlerimi artırmak üzere misafir öğretim üyesi olarak görevlendirildim. 2007 yılının Aralık ayında (2008-2010 yılları arasında) Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi dekanı olarak atandım ve 3 yıllık süre zarfında eğitim ve öğretim faaliyetleri için çok önemli katkılarım oldu. Akreditasyon çalışmalarının temeli atıldı. PDÖ'nün kurumsallaşması bir dizi eğitim faaliyetleri düzenlendi.
2012-2015 yılları arasında Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı başkanı olarak görevimi sürdürdüm. Anabilim dalının kurumsallaşmasında, bilim dallarının oluşması ve gelişmesinde, eğitim ve öğretim faaliyetlerinin planlanmasında çok önemli projelerim ve gayretlerim oldu. 41 yıllık akademik ve hekimlik hayatım boyunca 5000’i aşkın hekim, 300’ün üzerinde çocuk sağlığı ve hastalıkları uzmanı ve çok sayıda çocuk kalp hastalıkları uzmanı yetiştirmenin onur ve gururunu taşıyorum. Bu süre zarfında 150.000’i aşkın hasta muayena etmiş ve tedavisini yapmış durumdayım. Bebekliğinde muayene ettiğim hastalarım büyüyüp evleniyor, onların çocuklarına bakarak manevi dedeleri olma şevk ve hazzını yaşıyorum.