Yükleniyor...

Büyükdere Mah. Atatürk Bulvarı Selinsu Apt. No:255/3 Eskişehir

Ritim Holter


Ritim Holter

Ritim Holter; çarpıntı, bayılma, göz kararması gibi yakınmalarda ve ritm bozukluklarının araştırılmasında kullanılır. 


Ritim bozukluğu EKG ile saptanabilirse tanı konulmuş olur, ancak pratikte, ritim bozuklukları dönemsel olma özelliği taşıdığı için EKG’de saptanması zordur. Bu nedenle uzun süreli EKG kayıtları (Holter izlemi) gerekir.

 

Cihaz üzerinizde iken herhangi bir şikâyetiniz (çarpıntı, düzensizlik, duraksama, bayılır gibi olma, sıkıntı hissi vs herhangi bir yakınma) olursa saati ve bulunduğunuz durumu kayıt etmenizde fayda var. Cihazı taşırken ayrıca küçük bir günlük tutmanızı da istenecek ve o günkü aktivitelerin saatlerini, yemek, uyku, egzersiz vb, yazmanız yeterlidir.

 

Cihaz üzerinizde iken banyo yapmamanız dışında hiçbir aktivite kısıtlaması söz konusu değildir. Herhangi bir ses çıkartmaz ve çok yüksek manyetik alanlar dışında günlük hayatta kullandığınız cihazlardan etkilenmez. 24 saatin sonunda cihaz çıkartılır, elde ettiği kayıt bilgisayara aktarılır ve burada analiz edilir. Kayıt süresince kalbinizin tüm elektrik aktivitesini bu yolla görmemiz mümkün

Kullanım alanları:

  • Ritim bozukluklarını düşündürecek çarpıntı, bayılma şikâyetlerini tesbit etmede
  • Ritim veya damar hastalıklarında tedavinin izlenmesinde,
  • Kalp atımlarının uzun süreli kayıt edilmesi ile ritim bozuklukları
  • Böylece en uygun tedavi şekli saptanır
  • Çarpıntılar,
  • Göğüs ağrıları,
  • Baygınlık hissi gibi kalpten kaynaklanan tüm ritm bozuklukları tespit edilebilir.

 

Holter tetkikinden önce özellikle doktorunuza almakta olduğunuz ilaçları tetkik öncesinde kesmeniz gerekip gerekmediğini sormalısınız. Holter cihazı takıldıktan sonra özellikle şikayetinizi oluşturan olayları tekrarlayın. Takılı olduğu süre içinde oluşacak ritm problemlerini mutlaka yakalar. Ancak bu süre içinde oluşmayan daha seyrek ritm sorunları karşısında ritim holteri testinin yapabileceği bir şey yoktur. Başka yöntemleri kullanmak gerekebilir.