Yükleniyor...

Büyükdere Mah. Atatürk Bulvarı Selinsu Apt. No:255/3 Eskişehir

Basınç Holter


Basınç Holter

Kan Basıncı Holter

 

Kan basıncının 24 saat kaydedilmesi işleminin adıdır. Tansiyon Holteri (veya ABPM; “ambulatory blood pressure monitoring”) olarak da anılır.nmasında bir sakınca yoktur.


Tansiyon Holteri kan basıncında (tansiyonda) normal dışı bir durum varlığı veya şüphesi söz konusu olduğunda gerekebilen bir tetkiktir. Normalde kan basıncının (tansiyon) belirli bir alt ve üst sınırları vardır. Kan basıncının yükselmesi (hipertansiyon) veya çok düşük olması (hipotansiyon) tansiyon aletleriyle ölçülerek anlaşılabilir. Bazı hallerde kişinin hastanede / muayenehanede yapılan ölçümlerden başka günlük yaşamda kendi ortamındaki ölçümlerin hatta uyku sırasındaki ölçümlerinin de bilinmesi gerekir.

Kan basıncı Holter tetkiki aşağıdaki hastalıkların tanısında kullanılır:

Yüksek tansiyon (hipertansiyon) tanısının kesinleştirilmesinde,

Beyaz önlük tansyonu şüphesi varlığında,

Hipertansiyon tedavisi alanlarda tedavinin etkisini ve başarısını değerlendirmek için,

Gece / uyku saatlerinde yüksek tansiyon şüphesi olanlarda,

Tedaviye rağmen, hastanede veya muayenehanede ölçülen kan basıncının yüksek olması halinde

Holter kan basıncı kola sarılan kılıf (manşon) ve ölçülen değerleri hafızada tutan bir kontrol cihazı olmak üzere iki parçadan oluşur. Manşon tansiyon ölçen diğer tüm cihazlarda olduğu hastanın sağ veya sol koluna sarılır; cihaz ise elbise cebinde veya pantolon kemerinde asılı halde tutulabilir. Cihaz gereken miktar ve sıklıkta tansiyon ölçmeye programlanır. Bir gün boyunca cihaz belirlenen aralıklarla otomatik olarak manşonu şişirir, kan basıncın ölçer ve hafızasına kaydeder. Cihaz, hastanın uyku saatleri dahil 24 saat boyunca ölçüm yapabilir.

Holter kan basıncı cihazı takılı olan kişinin günlük yaşamına her zamanki gibi devam etmesi  istenir. ı Cihaz takılı olan kimsenin elektrikli veya elektronik cihazlar kulla